Informacje dla pacjentów

Poniżej zamieściliśmy niezbędne informacje dotyczące zabiegów diagnostycznych wykonywanych w naszej klinice.

Badania

Gastroskopia
  1. CO TO JEST GASTROSKOPIA?
    Gastroskopia to badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, która umożliwia ocenę błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy. Wykonywane jest przy pomocy giętkiego aparatu wprowadzanego przez usta i przełyk do żołądka i dwunastnicy. Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym gardła za pomocą środka w sprayu.
  2. JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?
    1. 6-8 godzin przed badaniem NIE należy jeść, pić, palić papierosów i żuć gumy.
    2. Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku, popijając niewielką ilością wody niegazowanej.
    3. Osoby chorujące na cukrzycę sposób przygotowania do badania powinny skonsultować z lekarzem oraz poinformować o cukrzycy w trakcie rejestracji.
    4. Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. acenocumoral, sintron, warfin, Xarelto, Pradaxa, Eliquis, ticlid lub aspiryna, acard, acesan i inne) powinny o tym fakcie poinformować personel przy zapisywaniu się na badanie
  3. JAK PRZEBIEGA BADANIE?
    Przed wprowadzeniem endoskopu pielęgniarka znieczula gardło poprzez użycie odpowiedniego środka znieczulającego. Właściwy rytm oddechu sprawia, że badanie jest łatwiejsze dla pacjenta. Badanie gastroskopii jest wykonywane w pozycji leżącej na lewym boku, z głową przygiętą do klatki piersiowej. Gastroskop wprowadzany jest przez ustnik, który badana osoba trzyma zębami do końca trwania badania. Z uwagi na to, że w trakcie gastroskopii do żołądka wprowadzana jest niewielka ilość powietrza, pojawiać się może uczucie wzdęcia i odbijania. Są to zjawiska normalne i ustępują zaraz po jej zakończeniu. Czas badania jest indywidualnie zmienny i przeciętnie wynosi kilka minut.
  4. CO PO BADANIU?
    Przez 1 godzinę po badaniu nie należy jeść, pić, palić papierosów i żuć gumy, można natomiast od razu wrócić do wykonywania codziennych czynności. Obowiązuje dieta lekkostrawna, potrawy i napoje nie powinny być gorące, pikantne, smażone oraz z dużą zawartością tłuszczu.
Kolonoskopia

Kolonoskopia jest badaniem diagnostycznym polegającym na wprowadzeniu specjalnego wziernika o długości 150cm przez odbyt do całego jelita grubego.

Badanie ma na celu ocenę powierzchni błony śluzowej jelita grubego. W trakcie tego badania istnieje możliwość pobrania materiału w postaci wycinków do dalszej diagnostyki (histopatologii) za pomocą kleszczy endoskopowych.

Jest badaniem inwazyjnym, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań: perforacja ściany jelita (przedziurawienie), krwawienie (zwykle związane z pobieraniem bioptatów do badania histopatologicznego), ból jamy brzusznej (obecność powietrza, mechaniczne uszkodzenie błony śluzowej w przypadku utrudnionego przejścia przez zakręty jelitowe).

Osoby chore na cukrzycę zobowiązane są poinformować pracownika recepcji podczas zapisu, gdyż badanie powinno odbyć się w pierwszej kolejności.

Osoby przyjmujące leki wpływające na krzepliwość krwi (np. acenocumarol, warfin, sintrom, Xarelto, Pradaxa, Eliquis lub aspiryna, tiklopidyna itp.) powinny o tym fakcie poinformować personel przy zapisywaniu się na badanie.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA PREPARATEM FORTRANS

Fortrans jest to proszek do rozpuszczenia – 1 saszetka na 1 litr wody.

Piąty i czwarty dzień przed badaniem – dieta lekkostrawna, uboga w błonnik, pieczywo jasne (najlepiej czerstwe), gotowany drób oraz warzywa.
Nie należy spożywać: pieczywa pełnoziarnistego i razowego, surowych owoców i warzyw pestkowych (jabłka, truskawki, kiwi, pomidory itp.) oraz nasion (siemię lniane, pestki słonecznika, pestki dyni, maku).

Trzeci i drugi dzień przed badaniem – dieta płynna, dokładnie zmiksowane, kremowe zupy, rosół bez makaronu, kisiel, galaretka (bez wsadów owocowych)
Nie należy pić: soków owocowych, napojów gazowanych, jogurtów pitnych (zawierają pestki i cząstki owoców)

Dzień przed badaniem – należy rozpuścić preparat FORTRANS (4 saszetki w 4 litrach wody).

Rozpoczynamy picie preparatu od godziny 15:00. UWAGA! Nie należy spożywać posiłków od momentu przyjmowania Fortransu. W trakcie przygotowywania się można pić dowolną ilość wody niegazowanej. W przypadku złej tolerancji preparatu można wzbogacić smak sokiem z cytryny oraz schłodzić kostkami lodu. Istnieje możliwość wypicia 3 litrów dzień przed badaniem i 1 litra rano w dzień badania. Bardzo ważne jest wypicie ok. 2 litrów wody niegazowanej do momentu badania (nie wliczając Fortransu). Reakcją organizmu na w/w preparat będą liczne wypróżnienia – na koniec przezroczystą treścią płynną.

W dniu badania – pacjent przychodzi na badanie na czczo (bez jedzenia), może pić wodę niegazowaną. Nie wolno przerywać przyjmowania leków na własną rękę (osoby chore na nadciśnienie, cukrzycę).

Pacjent powinien mieć przy sobie: skierowanie do PRACOWNI DIAGNOSTYCZNEJ (w przypadku badania w ramach NFZ), dowód tożsamości, poprzedni opis badania endoskopowego (jeśli pacjent miał już wykonywane badanie endoskopowe).

W trakcie kolonoskopii istnieje możliwość podania premedykacji w postaci Relanium 10 mg dożylnie, jeśli uprzednio pacjent wyrazi pisemną zgodę. Relanium – Diazepam podawany dożylnie działa uspokajająco, nasennie oraz zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych. Nie działa znieczulająco! W przypadku podania premedykacji pacjent musi stawić się z osobą towarzyszącą i nie może samodzielnie poruszać się pojazdami mechanicznymi.

Po badaniu – pacjent może jeść i pić. W przypadku dyskomfortu związanego z zaleganiem powietrza w jelitach może przyjąć Espumisan 3×2 tabl. lub NoSpa 3×1 tabl.

RTG kręgosłupa L-S

Badanie rentgenowskie odcinka lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa wykonywane w trybie ambulatoryjnym wymaga odpowiedniego przygotowania ze strony pacjenta.

Dzień przed badaniem:

  • dieta lekkostrawna, z wyłączeniem warzyw, owoców, ciemnego pieczywa
  • nie pić napojów gazowanych
  • Espumisan 3×2 kapsułki

Dzień badania:

  • należy zadbać o wypróżnienie
  • należy być na czczo lub co najmniej 6h po posiłku
  • nie palić
Rektoskopia

Rektoskopia to badanie, które umożliwia ocenę stanu morfologicznego błony śluzowej badanego odcinka jelita grubego i pozwala wyjaśnić zmiany o podłożu zapalnym, wrzodowym lub nowotworowym. W trakcie rektoskopii możliwe jest pobranie materiału do badania histopatologicznego i bakteriologicznego.

Badanie wykonywane jest za pomocą rektoskopu – sztywnego wziernika o długości od 20 do 30 cm i średnicy 2 cm. Do rektoskopu w trakcie badania jest doprowadzane tzw. zimne światło za pomocą światłowodów.

Jak się przygotować?

  • w przeddzień badania rektoskopii, późnym wieczorem należy wykonać wlewkę doodbytniczą np. rectanal, enema (preparaty dostępne bez recepty)
  • w dniu badania na 3 godziny przed jego rozpoczęciem należy ponownie wykonać wlewkę doodbytniczą (np. rectanal, enema)
  • w dniu badania można pić płyny

Jak przebiega badanie?

Pacjent przyjmuje pozycję na lewym boku z kolanami podkurczonymi do klatki piersiowej. Badanie rektoskopii rozpoczyna się obejrzeniem przez lekarza okolic odbytu (lekarz sprawdza, czy nie ma tam przetok, guzków krwawniczych, ropni) i badaniem per rectum (badanie palcem przez odbyt). Następnie badający wprowadza posmarowaną żelem znieczulającym końcówkę rektoskopu na głębokość około 5 cm bez kontroli wzrokowej wnętrza odbytnicy. Dopiero potem, po wyjęciu z rektoskopu obturatora (łagodnie zakończonej zatyczki), umożliwiającego swoim kształtem lekkie wprowadzenie przyrządu przez strefę zwieraczy odbytu, prowadzi dalsze obserwacje.

Co po badaniu?

Po badaniu pacjent może swobodnie opuścić zakład medyczny z dalszymi zaleceniami lekarskimi.

Tomografia komputerowa
  • Na badanie pacjent zgłasza się na czczo minimum 6 godz. po posiłku. Po zgłoszeniu się do rejestracji, pacjent kierowany jest do pracowni TK.
  • Zależnie od celu badania przy badaniu KT jamy brzusznej i miednicy może być konieczne doustne podanie środka kontrastującego w czasie do 1,5h przed badaniem (czasem również podajemy środek kontrastujący doodbytniczo).
  • Zaleca się picie dużej ilości płynów w dniu poprzedzającym badanie oraz po badaniu.
  • U pacjentów zażywających metforminę (Formelle, Glucophage, Gluformin, Metfogamma, Metformax, Metformin, Metifor, Siofor, Metforatio), należy postępować jak wyżej.
  • Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą wcześniejsze wyniki badań (USG, RTG, KT, MR oraz opisy ze zdjęciem lub płytą CD) oraz badania chemiczne: mocznik, kreatynina i GFR.
  • Pacjenci z cukrzycą powinni zabrać ze sobą śniadanie i leki.
  • W dniu badania należy zażyć leki, które są na stałe przyjmowane, popijając małą ilością wody niegazowanej.
  • Po podaniu środka kontrastującego mogą wystąpić objawy niepożądane: nudności, wymioty, pokrzywka, skurcz oskrzeli, spadek ciśnienia, drgawki, napad padaczkowy, wstrząs, zatrzymanie krążenia. Dlatego po zakończeniu badania pacjent z założonym wenflonem pozostaje w poczekalni pod obserwacją pielęgniarki przez ok. 30 minut.
  • Jeśli pacjent po w/w czasie czuje się dobrze i nie wystąpiły u niego powikłania pielęgniarka usuwa wenflon.
USG jamy brzusznej

Podstawową trudnością w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej jest zaleganie treści pokarmowej i gazu w żołądku, dwunastnicy i jelitach. 

Badanie należy wykonywać na czczo!

  • co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść, dopuszcza się picie niegazowanej wody w niewielkiej ilości,
  • nie należy żuć gumy ani palić papierosów,
  • pacjenci przyjmujący leki – powinni leki przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza, popijając je niegazowaną wodą, nie później jednak, niż 1 godzinę przed badaniem,
  • w godzinach popołudniowych/wieczornych w dzień poprzedzający badanie należy unikać pokarmów i płynów wzdymających, napojów gazowanych, jogurtów, itp.
  • pacjenci z tendencją do wzdęć – poza w/w zaleceniami, powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem,
  • w dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować Espumisan 2-3 kapsułki wieczorem i 2-3  kapsułki rano w dniu badania (środek odgazowujący – dostępny w aptece bez recepty).

Przygotowanie do badania dzieci:

  • noworodki i niemowlęta nie karmić i nie poić ok. 1-1.5 godz przed badaniem. Celem oceny odźwiernika proszę przynieść ze sobą w butelce mleko ewentualnie inny napój,
  • dzieci od 1 do 5 roku życia – badanie powinno być wykonane co najmniej 2 godziny od ostatniego posiłku. Nie poić dziecka bezpośrednio przed badaniem,
  • dzieci starsze (powyżej 5 roku życia) – badanie powinno być wykonane około 4 godziny po ostatnim posiłku,
  • młodzież (od 15 roku życia) badanie powinno być wykonane około 6 godzin po ostatnim posiłku,
  • dzieci z tendencją do wzdęć – o ile konieczne, Espumisan – zgodnie z zaleceniami lekarza.

Na badanie należy przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badań – dotyczących tego problemu.

Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).