USG

W badaniach USG wykorzystywane są nieszkodliwe fale ultradźwiękowe rozchodzące się w ciele człowieka, umożliwiające uwidocznienie powierzchni granicznych różnych narządów i tkanek miękkich, ich struktury, wymiary, głębokości, oglądanie ich w ruchu, a także dostarczają informacje o przepływającej krwi.

Ze względu na bezinwazyjność i atraumatyczność tej metody, jest ona bardzo popularnym sposobem obrazowania w medycynie. Nadajnik wytwarza falę ultradźwiękową, która gdy napotyka na swojej drodze granicę miedzy narządami, różnicę w strukturze tkanek, jamy płynowe, zwapnienia, pęcherzyki powietrza, to zostaje częściowo odbita i powraca do odbiornika. Sygnał ten ulega przetworzeniu na obraz na monitorze.

Jednym z bardzo popularnych obecnie zastosowań ultrasonografii jest USG naczyń krwionośnych z wykorzystaniem zjawiska Dopplera. USG dopplerowskie pozwala na ocenę prędkości oraz kierunku przepływu krwi w naczyniach krwionośnych.

Aparaty USG Acuson X300 oraz X500

Acuson to nowoczesne, wielofunkcyjne, w pełni cyfrowe aparaty ultrasonograficzne, wyposażone w szeroki pakiet aplikacji diagnostycznych.

Obrazowanie tymi aparatami oparte jest na technologii Multibeam Formation (umożliwiającej tworzenie obrazu za pomocą wielu wiązek) prowadzącej do uzyskania wysokiej rozdzielczości czasowej, szczególnie ważnej przy obrazowaniu naczyniowym B-mode i wykorzystywaniu obrazowania metodą Dopplera kolorowego.

Zastosowanie w głowicach soczewek Hanafy’ego oraz technologii SynAps™ („Inteligentnej soczewki) ułatwia penetrację, redukuje artefakty oraz sprawia, że nacisk wymagany do obrazowania nie jest tak duży jak przy zastosowaniu standardowych głowic. Jest to szczególnie ważne w przypadku trudnych diagnostycznie pacjentów. Dodatkowa praca składowymi harmonicznymi (THI) w technologii inwersji fazy, redukując szumy poprawia kontrast obrazu i jego rozdzielczość przestrzenną.

Dzięki zintegrowanej stacji roboczej DIMAQ-IP i systemowi Dicom, w którym pracuje aparat przechowywanie, przeglądanie i dostęp do informacji o pacjencie jest łatwy jak nigdy dotąd, również poprzez szpitalną sieci informacyjną. Wyniki badań mogą być również zapisywane na płytach CD/DVD czy urządzeniach USB.

Pracownia USG

  • Poniedziałek: 07:00-15:00
  • Wtorek: 07:00-15:00
  • Środa: 07:00-15:00
  • Czwartek: 07:00-15:00
  • Piątek: 07:00-15:00