Badanie tomografem komputerowym

Tomografia komputerowa (TK) jest rodzajem tomografii rentgenowskiej. Ta metoda diagnostyczna pozwala na uzyskanie obrazów tomograficznych (przekrojów) ciała badanego pacjenta. Bazuje ona na wykonywaniu obrazowania badanego pacjenta z różnych kierunków, a następnie złożenia tych projekcji celem utworzenia obrazów przekrojowych (2D) oraz przestrzennych (3D).

Lampa rentgenowska, będąca źródłem promieniowania porusza się po okręgu w osi długiej ciała pacjenta, wykonując szereg prześwietleń wiązką promieniowania. Dane z detektorów, które zawierają informacje na temat stopnia pochłaniania promieniowania przez poszczególne tkanki, takie jak kości, mięśnie itd. są przetwarzane i zapisywane jako obraz na dysku twardym komputera. Obecnie w użyciu jest już czwarta generacja tomografów komputerowych. Różni się ona od poprzednich między innymi tym, że ruchoma jest tylko lampa rentgenowska, natomiast detektory zamontowane są w stałym pierścieniu, który zawiera nawet powyżej 2000 sztuk tych urządzeń.

Tomograf Siemens Somatom Perspective 32

Somatom Perspective jest wysokiej klasy aparatem tomograficznym dostarczającym ekonomicznych rozwiązań bez kompromisów wpływających na pacjenta.

Innowacyjne rozwiązania, takie jak technologia SAFIRE umożliwiająca uzyskanie doskonałych obrazowań przy jednoczesnym ograniczeniu dawki promieniowania jednoznacznie poprawiają komofort pacjenta podczas badania.

Pracownia TK

  • Poniedziałek: 07:00-15:00
  • Wtorek: 07:00-15:00
  • Środa: 07:00-15:00
  • Czwartek: 07:00-15:00
  • Piątek: 07:00-15:00

Umów się na wizytę

Skontaktuj się z nami już teraz

(54) 4 111 111

recepcja@diagmed.net

ul. Okrzei 66, Włocławek

Jak przygotować się do wizyty

N

Przyjdź na czczo

Na badanie pacjent zgłasza się na czczo minimum 6 godz. po posiłku. Po zgłoszeniu się do rejestracji, pacjent kierowany jest do pracowni TK.

N

Kontrast

Zależnie od celu badania przy badaniu KT jamy brzusznej i miednicy może być konieczne doustne podanie środka kontrastującego w czasie do 1,5h przed badaniem (czasem również podajemy środek kontrastujący doodbytniczo).

N

Nawodnienie

Zaleca się picie dużej ilości płynów w dniu poprzedzającym badanie oraz po badaniu.

N

Wyniki

Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą wcześniejsze wyniki badań (USG, RTG, KT, MR oraz opisy ze zdjęciem lub płytą CD) oraz badania chemiczne: mocznik, kreatynina i GFR.

N

Co jeśli mam cukrzycę?

Pacjenci z cukrzycą powinni zabrać ze sobą śniadanie i leki.

N

Po badaniu

Po podaniu środka kontrastującego mogą wystąpić objawy niepożądane: nudności, wymioty, pokrzywka, skurcz oskrzeli, spadek ciśnienia, drgawki, napad padaczkowy, wstrząs, zatrzymanie krążenia. Dlatego po zakończeniu badania pacjent z założonym wenflonem pozostaje w poczekalni pod obserwacją pielęgniarki przez ok. 30 minut.

Jeśli pacjent po w/w czasie czuje się dobrze i nie wystąpiły u niego powikłania pielęgniarka usuwa wenflon.