Zaćma (katarakta) to zmętnienie soczewki w oku – dlatego ludzie chorzy na tę chorobę widzą jakby przez zamgloną szybę. Zaćma rozwija się latami, bezboleśnie, nie dając w początkowych fazach żadnych zauważalnych objawów. Zaćma jest niemal nieodzowną częścią procesu starzenia i najczęściej występuje u osób powyżej 55 roku życia. Po osiągnięciu pewnego wieku utworzenie się zaćmy jest bardzo prawdopodobne.

Co gorsza, nieleczona zaćma może prowadzić do ślepoty. Zaćma już teraz jest główną przyczyną utraty wzroku u osób dorosłych powyżej 55 roku życia oraz najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie.

W rzeczywistości około 95 procent pacjentów powraca do pełnej sprawności widzenia oddalonych obiektów z okresu przed wystąpieniem choroby po poddaniu się zabiegowi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej (IOL).

Oczy zdrowe (bez zaćmy): soczewka zdrowego oka skupia wpadające promienie świetlne dokładnie na powierzchni siatkówki, tworząc doskonale wyraźny obraz obiektów zarówno w niewielkiej jak i dużej odległości.

Wczesne/pośrednie stadium zaćmy: W miarę starzenia się oka soczewki stają się mniej elastyczne i bardziej mętne. W efekcie do oka dociera mniejsza ilość światła. Światło to ulega rozproszeniu.

Późne/zaawansowane stadium zaćmy: Na tym etapie wzrok cechuje się mniejszą głębią ostrości, mniejszą wyrazistością i słabszym widzeniem kolorów, co prowadzi do całkowitej utraty wzroku.

Obraz widziany okiem zdrowym oraz widziany przez chorego na zaćmę

Obraz widziany okiem zdrowym oraz widziany przez chorego na zaćmę

Najczęstszymi objawami zaćmy są:

  • zamglenie widzenia;
  • pogorszenie widzenia przy słabym oświetleniu, np. wieczorem;
  • potrzeba korzystania z silniejszego światła przy czytaniu;
  • dwojenie obrazu w jednym oku;
  • matowe widzenie barw;
  • konieczność częstej zmiany okularów;
  • rozszczepianie świateł

Procedura zabiegu usuwania zaćmy

Zabieg usuwania zaćmy jest bardzo popularny w większości krajów na świecie. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie po stronie rogówki, usuwa naturalną zmętniałą soczewkę oka (stosując procedurę znaną jako fakoemulsyfikacja),  a następnie zastępuje ją sztuczną soczewką wewnątrzgałkową (IOL). Fakoemulsyfikacja jest obecnie najczęściej stosowaną metodą. Ponieważ nacięcie wynosi mniej niż 2,7mm, zabieg z reguły nie wymaga użycia szwów, a oko goi się szybko.

zacma23

Zabiegi przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych. Trwają one zaledwie 15 do 30 minut i są (niemal) bezbolesne.

Do usunięcia mas zaćmowych DIAGmed wykorzystuje najnowocześniejsze urządzenie produkowane w USA – Infiniti z funkcją OZil (Alcon).

Stosujemy najwyższej jakości materiały jednorazowe, a do oka wszczepiamy sprawdzone sztuczne soczewki. Za dopłatą istnieje możliwość w szczepienia najbardziej zaawansowanych technologicznie sztucznych soczewek amerykańskiej firmy Alcon.

Lekarze wykonujący operacje zaćmy w ośrodku DIAGmed Włocławek:
dr hab. med. Jakub Kałużny
lek. med. Elwira Mrówczyńska – Specjalista Chorób Oczu

 

Astygmatyzm

Astygmatyzm skutkuje nieostrością widzenia wszystkich obiektów, niezależnie od tego czy znajdują się blisko, czy też są oddalone. Występuje zazwyczaj, gdy rogówka ma kształt wydłużonej elipsoidy z większym zakrzywieniem w jednym kierunku i mniejszym w drugim, a nie kuli. Ten nierówny kształt powoduje, że promienie świetlne wpadające do oka są ogniskowane w wielu miejscach, a nie tylko na siatkówce.

U pacjentów z astygmatyzmem obrazy są ogniskowane w kilku miejscach w oku, ponieważ jest ono nierówno ukształtowane.

U pacjentów z astygmatyzmem obrazy są ogniskowane w kilku miejscach w oku, ponieważ jest ono nierówno ukształtowane.

Astygmatyzm jest bardzo powszechny — dotyczy 1/3 populacji i występuje zazwyczaj od urodzenia.

Obraz widziany okiem bez astygmatyzmu i z astygmatyzmem 2.0D.

Obraz widziany okiem bez astygmatyzmu i z astygmatyzmem 2.0D.

Soczewki wewnątrzgałkowe korygujące astygmatyzm

Toryczna soczewka wewnątrzgałkowa AcrySof® IQ, określana jako „najnowszy standard” i „absolutny sukces chirurgii zaćmy” jednocześnie leczy zaćmę i występujący wcześniej astygmatyzm, zapewniając bardziej precyzyjne i przewidywalne rezultaty, a tym samym dobre widzenie na odległość, bez potrzeby używania okularów po zabiegu.

Kolejną opcją jest toryczna soczewka wieloogniskowa Alcon® AcrySof® IQ ReSTOR Toric ® (przeznaczona dla pacjentów z zaćmą i astygmatyzmem), łącząca w sobie korzyści wynikające z pełnego zakresu widzenia, które zapewnia soczewka AcrySof® IQ ReSTOR®, z właściwościami korekcji astygmatyzmu oferowanymi przez toryczną soczewkę AcrySof® IQ Toric. Toryczna soczewka AcrySof® IQ ReSTOR® Toric zapewnia dokładną korekcję wzroku, ograniczając lub całkowicie eliminując zaćmę i wcześniejszy astygmatyzm rogówkowy oraz lecząc starczowzroczność — wszystko w trakcie jednego zabiegu.

Nie istnieje uniwersalna soczewka, która sprawdza się w przypadku każdej osoby. Tylko okulista może określić, która soczewka będzie najlepszą opcją w danym przypadku i będzie współpracował z pacjentem, aby określić odpowiednią procedurę leczenia.

zacma6

Wieloogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe

Nazywane też zaawansowanymi technologicznie soczewkami wewnątrzgałkowymi, są soczewkami nowej generacji o wielu ogniskach, ograniczającymi lub eliminującymi potrzebę korzystania z okularów lub soczewek kontaktowych po zabiegu usunięcia zaćmy. Soczewki wieloogniskowe to efekt szybkiego rozwoju w dziedzinie soczewek wewnątrzgałkowych — są wykonane z najnowocześniejszych materiałów zapewniających wyjątkowe właściwości. Jest to możliwe dzięki wysoce zaawansowanemu układowi optycznemu, który rozszczepia i skupia światło w więcej niż jednym punkcie, zapewniając pełny zakres widzenia — od obiektów znajdujących się blisko po obiekty oddalone.

Wiele soczewek wewnątrzgałkowych zapewnia ochronę przed promieniami ultrafioletowymi (UV) — ponieważ światło, uszkadzając siatkówkę, przyczynia się do powstawania zaćmy. Soczewka IOL AcrySof® IQ ReSTOR® jest wyposażona w dodatkowe filtry chroniące oczy przed wysokoenergetycznym światłem niebieskim, do którego zalicza się nie tylko szkodliwe promienie słoneczne, lecz także światło sztuczne, np. emitowane z żarówek fluorescencyjnych.

zacma7

Jednoogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe

Soczewka AcrySof® IQ zapewnia jedno ustalone ognisko, zwykle do postrzegania oddalonych obiektów. Dzięki temu pacjenci, którzy poddali się zabiegowi usunięcia zaćmy, mogą widzieć wyraźnie z dużej odległości. W przypadku około 95 procent osób, którym wszczepiono standardową soczewkę wewnątrzgałkową, zdolność widzenia powróciła do stanu sprzed pojawienia się zaćmy. Większość pacjentów jednak w dalszym ciągu potrzebuje okularów do czytania.

Soczewki Acrysof IQ posiadają optykę asferyczną, która poprawia jakość widzenia szczególnie dotyczy to osób kierujących pojazdy nocą. Dodatkowo soczewka IQ posiada filtr światła niebieskiego.

zacma8